Breeders' Cup Challenge Races

schedule of the 63 Breeders' Cup Challenge races and the winner of each race

Date Race Name Division Winner

L'Ormarins Queen's Plate

Mile Futura (SAF)

Maine Chance Farms Paddock S.

Filly & Mare Turf Inara (SAF)

The Star Doncaster Mile

Mile Kermadec (NZ)

Darley T. J. Smith Stakes

Turf Sprint Chautauqua (AUS)

Longines Queen Elizabeth Stakes

Turf Criterion (NZ)

Criadores

Distaff Furia Cruzada (CHI)

25 de Mayo

Turf Ordak Dan (ARG)

Ogden Phipps S.

Distaff Wedding Toast

Metropolitan H.

Dirt Mile Honor Code

Fleur de Lis H.

Distaff Frivolous

Stephen Foster H.

Classic Noble Bird

Shoemaker Mile S.

Mile Talco (FR)

Cesar del Rio Suito

Distaff Salama

Copa de Oro Vinas de Chile

Dirt Mile

The Gold Cup at Santa Anita

Classic Hard Aces

Takarazuka Kinen

Turf Lovely Day (JPN)

Belmont Oaks Invitational

Filly & Mare Turf Lady Eli

United Nations S.

Turf Big Blue Kitten

Smile Sprint S.

Sprint Favorite Tale

Princess Rooney H.

Filly & Mare Sprint Merry Meadow

KING GEORGE VI AND QUEEN ELIZABETH STAKES

Turf Postponed (IRE)

Bing Crosby S.

Sprint Wild Dude

QATAR SUSSEX STAKES

Mile Solow (GB)

Clement L. Hirsch S.

Distaff Beholder

William Hill Haskell Invitational S.

Classic American Pharoah

Arlington Million S.

Turf The Pizza Man

Beverly D. S.

Filly & Mare Turf Watsdachances (IRE)

Pat O'Brien S.

Dirt Mile Appealing Tale

TVG Pacific Classic S.

Classic Beholder

Del Mar H.

Turf Big John B

Personal Ensign Invitational H.

Distaff Sheer Drama

Sword Dancer Invitational S.

Turf Flintshire (GB)

Forego S.

Sprint Private Zone

Ballerina S.

Filly & Mare Sprint Unbridled Forever

Spinaway S.

Juvenile Fillies Rachel's Valentina

Natalma S.

Fillies Turf Catch a Glimpse

Summer S.

Juvenile Turf Conquest Daddyo

Iroquois S.

Juvenile Cocked and Loaded

Pocahontas S.

Juvenile Fillies Dothraki Queen

Ricoh Woodbine Mile S.

Mile Mondialiste (IRE)

Canadian S.

Filly & Mare Turf Strut the Course

Joe Hirsch Turf Classic Invitational S.

Turf Big Blue Kitten

Vosburgh Invitational S.

Sprint Rock Fall

Stoll Keenon Ogden Phoenix S.

Sprint Runhappy

Darley Alcibiades S.

Juvenile Fillies Gomo

Jockey Club Gold Cup S.

Classic Tonalist

Foxwoods Champagne S.

Juvenile Greenpointcrusader

Claiborne Breeders' Futurity

Juvenile Brody's Cause

Shadwell Turf Mile S.

Mile Grand Arch

Flower Bowl Invitational S.

Filly & Mare Turf Stephanie's Kitten

Thoroughbred Club of America S.

Filly & Mare Sprint Fioretti

Frizette S.

Juvenile Fillies Nickname

Dixiana Bourbon S.

Juvenile Turf Airoforce

Juddmonte Spinster S.

Distaff Got Lucky

JPMorgan Chase Jessamine S.

Fillies Turf Harmonize

Breeders' Cup Races