Breeders' Cup Challenge Races

schedule of the 20 Breeders' Cup Challenge races and the winner of each race

Date Race Name Division Winner

L'Ormarins Queen's Plate

Mile Capetown Noir (SAF)

Maine Chance Farms Paddock Stakes

Filly & Mare Turf Beach Beauty (SAF)

Star Doncaster Mile

Mile Sacred Falls (NZ)

Darley T. J. Smith Stakes

Turf Sprint Lankan Rupee (AUS)

Longines Queen Elizabeth Stakes

Turf Dundeel (NZ)

25 de Mayo

Turf Sir Winsalot (ARG)

Ogden Phipps S.

Distaff Close Hatches

Metropolitan H.

breeders-cup-dirt-mile Palace Malice

Gran Premio Brasil

Turf Bal a Bali (BRZ)

Stephen Foster H.

Classic Moonshine Mullin

Shoemaker Mile S.

Mile Obviously (IRE)

Clasico Cesar del Rio Suito

Distaff Valiant Emilia (PER)

Copa de Oro Vinas de Chile

breeders-cup-dirt-mile Bronzo (CHI)

The Gold Cup at Santa Anita

Classic Majestic Harbor

Takarazuka Kinen

Turf Gold Ship (JPN)

Belmont Oaks Invitational

Filly & Mare Turf Minorette

United Nations S.

Turf Main Sequence

King George VI and Queen Elizabeth Stakes

Turf Taghrooda (GB)

William Hill Haskell Invitational S.

Classic Bayern

Bing Crosby S.

Turf Sprint Big Macher

Clement L. Hirsch S.

Distaff Iotapa

Whitney Invitational H.

Classic Moreno

Arlington Million S.

Turf Hardest Core

Beverly D. S.

Filly & Mare Turf Euro Charline (GB)

PRIX DU HARAS DE FRESNAY-LE-BUFFARD - JACQUES LE MAROIS

Mile Kingman (GB)

Juddmonte Internationsl Stakes

Turf Australia (GB)

DARLEY YORKSHIRE OAKS

Filly & Mare Turf Tapestry (IRE)

Personal Ensign Invitational H.

Distaff Close Hatches

Coolmore Nunthorpe Stakes

Turf Sprint Sole Power (GB)

Del Mar H.

Turf Big John B

Ballerina S.

draftkings-breeders-cup-filly-mare-sprint Artemis Agrotera

Pat O'Brien S.

breeders-cup-dirt-mile Goldencents

TVG Pacific Classic S.

Classic Shared Belief

Forego S.

xpressbet-breeders-cup-sprint Palace

Iroquois S.

Juvenile Lucky Player

Pocahontas S.

Juvenile Fillies Cristina's Journey

Longines Grosser Preis Von Baden

Turf Ivanhowe (GER)

Natalma S.

Fillies Turf Conquest Harlanate

Juvenile Turf Trial Stakes

Juvenile Turf John F Kennedy (IRE)

Summer S.

Juvenile Turf Conquest Typhoon

QIPCO Irish Champion Stakes

Turf The Grey Gatsby (IRE)

Coolmore Fastnet Rock Matron Stakes

Filly & Mare Turf Fiesolana (IRE)

Moyglare Stud Stakes

Fillies Turf Gleneagles (IRE)

Ricoh Woodbine Mile S.

Mile Trade Storm (GB)

Canadian S.

Filly & Mare Turf Deceptive Vision

Shadwell Rockfel Stakes

Fillies Turf Custom Cut (IRE)

Zenyatta S.

Distaff Beholder

Juddmonte Royal Lodge Stakes

Juvenile Turf Elm Park (GB)

FrontRunner S.

Juvenile American Pharoah

Joe Hirsch Turf Classic Invitational S.

Turf Main Sequence

Chandelier S.

Juvenile Fillies Angela Renee

Vosburgh Invitational S.

xpressbet-breeders-cup-sprint Private Zone

Jockey Club Gold Cup S.

Classic Tonalist

Awesome Again S.

Classic Shared Belief

Flower Bowl Invitational S.

Filly & Mare Turf Stephanie's Kitten

Rodeo Drive S.

Filly & Mare Turf Emollient

Darley Alcibiades S.

Juvenile Fillies Peace and War

Stoll Keenon Ogden Phoenix S.

xpressbet-breeders-cup-sprint Work All Week

Claiborne Breeders' Futurity

Juvenile Carpe Diem

Champagne S.

Juvenile Daredevil

Shadwell Turf Mile S.

Turf Wise Dan

Thoroughbred Club of America S.

draftkings-breeders-cup-filly-mare-sprint Leigh Court

Frizette S.

Juvenile Fillies By the Moon

Santa Anita Sprint Championship S.

xpressbet-breeders-cup-sprint Rich Tapestry (IRE)

Juddmonte Spinster S.

Distaff Don't Tell Sophia

PRIX MARCEL BOUSSAC

Fillies Turf Found (IRE)

Dixiana Bourbon S.

Juvenile Turf Lawn Ranger

Qatar Prix Jean-Luc Lagardere

Juvenile Turf Full Mast

Qatar Prix de la Foret

Mile Olympic Glory (IRE)

Longines Prix de l'Opera

Filly & Mare Turf High Jinx (IRE)

JPMorgan Chase Jessamine S.

Fillies Turf Rainha Da Bateria

Breeders' Cup Races