Breeders' Cup Challenge Races

A schedule of the 71 Breeders' Cup Challenge races and the winner of each race.

Date Race Name Division Winner
Jan 11 Maine Chance Farms Paddock Stakes Filly & Mare Turf
Jan 11 L'Ormarins Queen's Plate Mile
Apr 12 Darley T. J. Smith Stakes Turf Sprint
Apr 14 The Star Doncaster Mile Mile
Apr 19 Longines Queen Elizabeth Stakes Turf
May 25 Gran Premio 25 de Mayo Turf
Jun 7 Metropolitan H.   Dirt Mile Palace Malice
Jun 7 Ogden Phipps S.   Distaff Close Hatches
Jun 8 Gran Premio Brasil Turf
Jun 14 Shoemaker Mile S.   Mile Obviously (IRE)
Jun 14 Stephen Foster H.   Classic Moonshine Mullin
Jun 22 Clasico Cesar del Rio Distaff
Jun 27 Copa de Oro Vinas de Chile Dirt Mile
Jun 28 The Gold Cup at Santa Anita   Classic Majestic Harbor
Jun 29 Takarazuka Kinen Turf
Jul 5 Belmont Oaks Invitational   Filly & Mare Turf Minorette
Jul 6 United Nations S.   Turf Main Sequence
Jul 26 King George VI and Queen Elizabeth Stakes Turf
Jul 27 Bing Crosby S.   Turf Sprint Big Macher
Jul 27 William Hill Haskell Invitational S.   Classic Bayern
Aug 2 Whitney Invitational H.   Classic Moreno
Aug 2 Clement L. Hirsch S.   Distaff Iotapa
Aug 16 Beverly D. S.   Filly & Mare Turf Euro Charline (GB)
Aug 16 Arlington Million S.   Turf Hardest Core
Aug 17 PRIX DU HARAS DE FRESNAY-LE-BUFFARD - JACQUES LE MAROIS Mile Kingman (GB)
Aug 20 Darley Yorkshire Oaks Filly & Mare Turf Australia (GB)
Aug 20 Juddmonte Internationsl Stakes Turf
Aug 22 Coolmore Nunthorpe Stakes Turf Sprint Sole Power (GB)
Aug 22 Personal Ensign Invitational H.   Distaff Close Hatches
Aug 23 Ballerina S.   Filly & Mare Sprint Artemis Agrotera
Aug 23 Del Mar H.   Turf Big John B
Aug 24 TVG Pacific Classic S.   Classic Shared Belief
Aug 24 Pat O'Brien S.   Dirt Mile Goldencents
Aug 30 Forego S.   Sprint Palace
Sep 6 Pocahontas S.   Juvenile Fillies Cristina's Journey
Sep 6 Iroquois S.   Juvenile Lucky Player
Sep 7 Longines Grosser Preis Von Baden Turf Ivanhowe (GER)
Sep 13 Coolmore Fastnet Rock Matron Stakes Filly & Mare Turf Fiesolana (IRE)
Sep 13 QIPCO Irish Champion Stakes Turf The Grey Gatsby (IRE)
Sep 13 Juvenile Turf Trial Stakes Juvenile Turf John F Kennedy (IRE)
Sep 13 Summer S.   Juvenile Turf Conquest Typhoon
Sep 13 Natalma S.   Fillies Turf Conquest Harlanate
Sep 14 Canadian S.   Filly & Mare Turf Deceptive Vision
Sep 14 Ricoh Woodbine Mile S.   Mile Trade Storm (GB)
Sep 14 Moyglare Stud Stakes Fillies Turf Gleneagles (IRE)
Sep 26 Shadwell Rockfel Stakes Fillies Turf
Sep 27 Chandelier S. Juvenile Fillies
Sep 27 Flower Bowl Invitational S. Filly & Mare Turf
Sep 27 Rodeo Drive S. Filly & Mare Turf
Sep 27 FrontRunner S. Juvenile
Sep 27 Joe Hirsch Turf Classic Invitational S. Turf
Sep 27 Vosburgh Invitational S. Sprint
Sep 27 Jockey Club Gold Cup S. Classic
Sep 27 Awesome Again S. Classic
Sep 27 Juddmonte Royal Lodge Stakes Juvenile Turf
Sep 27 Zenyatta S. Distaff
Oct 3 Darley Alcibiades S. Juvenile Fillies
Oct 3 Stoll Keenon Ogden Phoenix S. Sprint
Oct 4 Frizette S. Juvenile Fillies
Oct 4 Thoroughbred Club of America S. Filly & Mare Sprint
Oct 4 Claiborne Breeders' Futurity Juvenile
Oct 4 Foxwoods Champagne S. Juvenile
Oct 4 Shadwell Turf Mile S. Turf
Oct 4 Santa Anita Sprint Championship S. Sprint
Oct 5 Longines Prix de l'Opera Filly & Mare Turf
Oct 5 Qatar Prix de la Foret Mile
Oct 5 Dixiana Bourbon S. Juvenile Turf
Oct 5 Qatar Prix Jean-Luc Lagardere Juvenile Turf
Oct 5 PRIX MARCEL BOUSSAC Fillies Turf
Oct 5 Juddmonte Spinster S. Distaff
Oct 9 JPMorgan Chase Jessamine S. Fillies Turf