Complete List of Breeders' Cup Entrants (Distaff through Sprint)

The complete list of entries for the 2002 Breeders' Cup World Thoroughbred Championships

Breeders' Cup Distaff (gr. I), 1 1/8 miles, fillies and mares, 3-year-olds and up
Horse Owner Traner
Azeri Allen E. Paulson Living Trust Laura de Seroux
Farda Amiga Old Friends, Inc., Winner Silk, Inc., and Jose de Camargo Paulo H. Lobo
Imperial Gesture Godolphin. Saeed bin Suroor
Mandy's Gold Steeplechase Farm Michael. Gorham
Starrer George Krikorian John Shirreffs
Summer Colony Edward P. Evans Mark Hennig
Take Charge Lady Select Stable Kenny McPeek
Two Item Limit Joseph P. Graffeo Stephen DiMauro

Long John Silver's Breeders' Cup Juvenile Fillies (gr. I), 1 1/8 miles, 2-year-old fillies
Horse Owner Trainer
Appleby Gardens Eugene & Laura Melnyk Todd Pletcher
Atlantic Ocean The Thoroughbred Corp. Bob Baffert
Buffythecenterfold Allen A. Brian & Stronach Stables Mel Stute
Composure Robert B. & Beverly J. Lewis Bob Baffert
Humorous Lady ClassicStar Michael Smith
Ivanavinalot Gilbert G. Campbell Kathleen O'Connell
Reach for the Moon Mrs. John Magnier & Michael Tabor Aidan O'Brien
Ruby's Reception Oasis Racing Stable, et al Larry Jones
Santa Catarina Robert B. & Beverly J. Lewis Bob Baffert
Sea Jewel Mr. & Mrs. Jerome S. Moss John Shirreffs
Storm Flag Flying Ogden Mills Phipps Shug. McGaughey
Westerly Breeze A. Stevens Miles Carl Nafzger

NetJets Breeders' Cup Mile (gr. IT), one mile, turf, 3-year-olds and up
Horse Owner Trainer
+Aldebaran Flaxman Holdings Bobby Frankel
+Beat Hollow Juddmonte Farms Bobby Frankel
+Boston Common Richard Englander Scott Lake
+Del Mar Show Allen E. Paulson Living Trust Bill Mott
Domedriver Niarchos Family Pascal Bary
+Forbidden Apple Arthur I. Appleton Christophe Clement
Good Journey Flaxman Holding, M. Jarvis, G. Margolis, et al Wally Dollase
Gossamer Executors of Late Gerald W. Leigh Luca M. Cumani
Hawk Wing Mrs. John Magnier Aidan O'Brien
+Landseer (9%) Michael Tabor & Mrs. John Magnier Aidan O'Brien
Medecis Wertheimer et Frere Christiane Head
Rock of Gibraltar Sir Alex Ferguson & Mrs. John Magnier Aidan O'Brien
The Tin Man Ralph E. and Aury Todd Richard Mandella
+Touch of the Blues Gainsborough Farm Neil D. Drysdale

Not selected into the field and listed in order of preference by the Breeders' Cup Racing Directors/Secretaries Panel:
Volponi Amherst Stable & Spruce Pond Stable Phil Johnson
Zenda Juddmonte Farms John Gosden
Nuclear Debate Herrick Racing Darrell Vienna
Dress To Thrill Moyglare Stud Farm Dermot K. Weld
Green Fee Robert E. Low & Lawana Low Daniel C. Peitz
Chopinina Knob Hill Stable J. Alec Fehr
North East Bound Julian De Marco, Jr. & Richard J. DiSano Bill Perry
D'wildcat Fog City Stables Robert B. Hess Jr.
One Won One Heavenly Syndicate Joanna Morgan
Thunderello Charles G. Mady Scott Lake

Gossamer (GB) has second preference in the Filly & Mare Turf
Hawk Wing has first preference in the Classic
Rock of Gibraltar (IRE) has second preference in the Classic
The Tin Man has first preference in the Turf
Volponi has first preference in the Classic
Zenda (GB) has first preference in the Filly & Mare Turf
Chopinina has first preference in the Filly & Mare Turf
D'wildcat has first preference in the Sprint
Thunderello has first preference in the Sprint

+ denotes qualification based on points
(9%) Supplement

NAPA Breeders' Cup Sprint (gr. I), six furlongs, 3-year-olds and up
Horse Owner Trainer
+Bonapaw (9%) James & Dennis Richard Norman Miller III
+Carson Hollow Stronach Stables, Hemlock Hills Farm, et al Richard Dutrow Jr.
Crafty C. T. C. T. Grether Howard L. Zucker
Day Trader Overbrook Farm D. Wayne Lukas
+Disturbingthepeace (9%) David S. & Rita Milch Darrell Vienna
D'wildcat Fog City Stables Robert B. Hess Jr.
+Gygistar Edward P. Evans Mark Hennig
+Kalookan Queen Luis A. Asistio Bruce Headley
Kona Gold Bruce Headley, Irwin Molasky, and Andrew Molasky" Bruce Headley
+Orientate Robert B. & Beverly J. Lewis D. Wayne Lukas
Swept Overboard J. Paul Reddam Craig Dollase
Touch Tone Tom Durant Ronny Werner
Wake At Noon Bruno Schickedanz Abraham R. Katryan
+Xtra Heat John Salzman, Kenneth Taylor, and Harry Deitchman John Salzman Sr.

Not selected into the field and listed in order of preference by the Breeders' Cup Racing Directors/Secretaries Panel:
Thunderello Charles G. Mady Scott Lake
My Cousin Matt Richard A. Englander Scott Lake

D'wildcat has second preference in the Mile
Thunderello has second preference in the Mile
+ denotes qualification based on points
(9%) Supplement

Most Popular Stories